mężczyzna regulujący parametry aparatu fotograficznego

Wszystko, co warto wiedzieć o ekspozycji w fotografii

Fotografia to jedna z najpopularniejszych dziedzin sztuki, w której łączą się twarde umiejętności techniczne oraz artystyczna wrażliwość. Ten drugi element każdy musi odnaleźć w sobie sam. Aby posiąść pierwszy potrzebna jest jednak solidna dawka wiedzy oraz praktyki za aparatem. Bez tego nie ma szans, by robić ładne, ciekawe zdjęcia. Jedną z najważniejszych rzeczy, którą pojąć powinien każdy początkujący fotograf, jest ekspozycja. Co to takiego? O tym już za chwilę.

Czym jest ekspozycja w fotografii?

O prawidłowej ekspozycji fotografii może być mowa wtedy, gdy na zdjęciu nie ma żadnych prześwietlonych czy niedoświetlonych elementów a jasne i ciemne cienie są optymalnie rozłożone.

Ekspozycja to tak naprawdę suma trzech elementów:

  • czasu otwarcia migawki (s),
  • czasu otwarcia przesłony (f),
  • czułości matrycy (ISO).

Odpowiednie operowanie nimi pozwala wykonywać odpowiednio naświetlone zdjęcia, bez podstawowych błędów technicznych.

Najczęściej przyjmuje się, że tylko jeden z tych elementów będzie dla każdego kadru kluczowy. Pozostałe dwa powinny zostać jedynie do niego dopasowane.

Co to znaczy?

Wyobraź sobie następującą sytuację: zamierzasz zrobić zdjęcie grupie osób jadących na rowerach. Chciałbyś, aby na pierwszym planie fotografii znajdowały się drzewa, a rowerzyści byli jedynie rozmytym tłem. Do uzyskania takiego efektu kluczowa będzie odpowiednia czułość matrycy. Ustawiasz więc ISO 100.

Jeżeli w tym momencie pozostałe elementy zostaną dopasowane automatycznie przez aparat (zapewne było by to 1/500 s i f/5,6), możesz zapomnieć o efekcie jaki sobie wymarzyłeś. Owszem, zdjęcie będzie poprawnie doświetlone, ale nic poza tym.

Aby otrzymać zdjęcie, jakie sobie wymarzyłeś, będziesz musiał znacznie wydłużyć czas otwarcia migawki (np. na 1/30 s) a następnie dopasować do niego czas otwarcia przesłony. Ponieważ parametry powinny być zmieniane o taką samą wartość, najlepiej jeżeli czas otwarcia przesłony wyniesie f/22.

Jak robić dobre zdjęcia?

Odpowiednią ekspozycję zdjęć możesz uzyskać, korzystając z automatycznego trybu w aparacie fotograficznym. Ale… czy dzięki temu będziesz w stanie robić oryginalne fotografie, które ukażą Twój styl? Niestety nie. Aby uwolnić swój artystyczny wyraz będziesz potrzebować nieco więcej niż algorytmu wyliczonego przez bezduszne urządzenie. Aparat w trybie automatycznym oczywiście może podsuwać Ci gotowe rozwiązania, jednak w zdecydowanej większości przypadków efekty takiej pracy będą po prostu poprawne.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *